Szkolne Biuro Podróży, czyli o tym, że wycieczka nie jest przerwą w procesie uczenia się. W ramach Szkolnego Biura Podróży uczniowie ze STO nr II w Gdańsku pojechali do Lipowej.
Koleżanki i Koledzy!
Serdecznie dziękujemy za gościnność i atrakcje, jakie nam zapewniliśmy. Do Gdańska wróciliśmy trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę o Waszej szkole, regionie, jego historii i przyrodzie. Mamy nadzieję, że nasza znajomość przetrwa i już przygotowujemy się do rewizyty.
Wieczorami pani Bożena i nasza wychowawczyni męczyły nas nakazem pisania pamiętnika, ale okazało się, że to nie był taki głupi pomysł, bo dzięki tym zapiskom więcej pamiętamy. Mamy zamiar zredagować okolicznościową gazetkę oraz przewodnik dla kolejnych klas, które się do was w przyszłości wybiorą. Jesteśmy przekonani, że warto projekt przez nas zapoczątkowany kontynuować. Wiele się od Was nauczyliśmy i jesteśmy wciąż pełni podziwu, że tak świetnie przygotowaliście się do naszej wizyty, opowiedzieliście nam o waszej gminie, programie szkoły itd.. W naszych wspomnieniach pozostaną przepiękne widoki, Wasze ludowe stroje, przyśpiewki, gra na instrumentach. No i oczywiście Wy.
Przepraszamy, że piszemy do Was dopiero teraz, ale to w zasadzie nasza pierwsza lekcja polskiego od powrotu z Lipowej. Chcielibyśmy, abyście jak najszybciej uzgodnili majową datę Waszego przyjazdu i napiszcie, co chcielibyście zobaczyć w Trójmieście. Czy jesteście zainteresowani warsztatami w Gdyńskiej Szkole Filmowej i w Europejskim Centrum Solidarności? Wiemy, że już byliście w Muzeum Drugiej Wojny Światowej, ale może będą coś dla nas stosownego grali w jakimś teatrze… Oczywiście, zabytki, Gdańsk, Gdynia, Sopot, ale może macie jakieś konkretne życzenie?
Czekamy na odpowiedź i serdecznie pozdrawiamy Panią Małgosię, Pana Dyrektora i całą Waszą Klasę.
Klasa VIb z Wychowawczynią i panią Bożeną.
II Podstawowo-Gimnazjalny Zespół Szkół Społecznych STO
Inspirująco i kreatywnie w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lipowej.
25 października 2018 roku zakończył się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lipowej pierwszy etap projektu „Szkolne Biuro Podróży”. Przez trzy dni gościliśmy uczniów i nauczycieli z II Podstawowo – Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku. Gospodarzami tego spotkania byli uczniowie klasy siódmej, którzy zaplanowali i przygotowali program wycieczki. W czasie wspólnego spotkania przejęli rolę przewodników, zapoznali swoich gości z historią, tradycją i kulturą regionu, w którym mieszkają, opowiedzieli o położeniu geograficznym i walorach przyrodniczych Beskidu Śląskiego. Przygotowali występ, aby pokazać unikatową kulturę Górali Żywieckich. Zainicjowali także wspólne gry i zabawy, aby lepiej się poznać. Samodzielnie robili zdjęcia i kręcili materiał, ponieważ mają zamiar zmontować film, będący relacją z tego spotkania. W trakcie spotkania zrodziło się jeszcze kilka pomysłów, które będziemy realizować w trakcie roku szkolnego. Do projektu młodzież z Lipowej podeszła z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem. W krótkim czasie przygotowali cały program wycieczki i z niecierpliwością oczekują na rewizytę. Po spotkaniu stwierdzili, że warto było podjąć się tego zadania. Sami zauważyli, jak dużo udało im się osiągnąć. Dzieląc się swoimi refleksjami zwrócili uwagę na to, że czuli się odpowiedzialni za przebieg tego spotkania, dostrzegli wartość współpracy i współdziałania w zespole oraz wywiązywania się z podjętych zobowiązań. Wielu z nich mówiło o tym, jak ważna okazała się samodzielność, pomysłowość, konieczność podejmowania decyzji. Ponadto, zwrócili uwagę na potrzebę rozwijania umiejętności nawiązywania kontaktów, podtrzymywania rozmowy, nie zabrakło też głosów mówiących o nawiązujących się przyjaźniach. Z całą pewnością był to bardzo twórczy czas, obfitujący w nowe doświadczenia i wpływający na rozwój wielu kompetencji.
Z kolei wizyta nauczycieli z Gdańska stała się okazją do zorganizowania spotkania, którego mottem przewodnim był temat: „Integracja przez sztukę”. Prowadziła je goszcząca u nas pani Bożena Ptak – poetka, autorka tekstów satyrycznych i piosenek, nauczycielka języka polskiego związana z gdańską edukacją publiczną i niepubliczną, członek założyciel Stowarzyszeni Pisarzy Polskich, laureatka wielu nagród i wyróżnień za twórczość i działalność kulturalną, uhonorowana w 2005 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska Medalem 25-lecia Solidarności. Towarzyszył jej dyrektor Podstawowo – Gimnazjalnego Zespołu Szkół Społecznych w Gdańsku pan Marek Grąziewicz. W czasie spotkania, w którym wziął udział dyrektor ZSP w Lipowej oraz nauczyciele i rodzice, pani Bożena opowiedziała o swojej twórczości, podzieliła się doświadczeniami z życia zawodowego i prywatnego. Mieliśmy też okazję do rozważań o nauczaniu i uczeniu się w świetle współczesnych wymagań.
Myślę, iż był to czas niezwykle inspirujący, zachęcający do działania, dodający wiary w to, że warto podejmować nowe wyzwania i stwarzać młodym ludziom warunki do wszechstronnego rozwoju, gdyż oni sami potrafią to docenić i wykorzystać, ujawniając przy tym swoje talenty i umiejętności.
Małgorzata Stańco
Szkoła Podstawowa w Lipowej